Bieżące informacje

Bądź ostrożny, uważaj na oszustów

Data publikacji 03.11.2023

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego policjanci apelują o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Wciąż pojawiające się przypadki oszustw na terenie województwa dolnośląskiego pokazują, że sprawcy nie tylko wymyślają nowe metody, aby nas okraść, ale wciąż korzystają ze starych. Jednak schemat działania przestępców zarówno w metodzie na „wnuczka”, „policjanta, czy „pracownika wodociągów”, jest podobny. Oszuści wykorzystują presję czasu, nasze zdenerwowanie i tak manipulują sytuacją aby w końcu nas okraść. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad w kontaktach z nieznajomymi może uchronić nas przed utratą oszczędności.

Aby nie stać się ofiarą oszustów:

Pamiętajmy, żeby mieć zawsze zamknięte drzwi, a przed wpuszczeniem obcej osoby do mieszkania sprawdźmy przez wizjer, kto nas odwiedził i zapytajmy o cel wizyty.

Poprośmy o pokazanie dowodu osobistego, czy legitymacji służbowej, a gdy nie jesteśmy pewni kto do nas przyszedł zadzwońmy do firmy którą ta osoba reprezentuje i zapytajmy, czy rzeczywiście przysłała do nas swojego przedstawiciela. Zawsze możemy umówić się na inny termin spotkania.

Podczas wizyty pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać osób nieznajomych samych. Poprośmy kogoś z rodziny, czy sąsiada aby obecny był podczas spotkania.

Nie wpłacajmy żadnych zaliczek, prowizji i nie podpisujmy żadnych umów, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana firma rzeczywiście istnieje i działa uczciwie.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Przede wszystkim nie przekazujmy pieniędzy osobom których nie znamy!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Pamiętajmy również o osobach starszych mieszkających samotnie.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Powrót na górę strony