Handel ludźmi – tematem spotkania z młodzieżą
Zgorzeleckie policjantki odwiedziły uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu. Głównym tematem spotkania było omówienie przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, która stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe prawa człowieka.
Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa i stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. To proceder, którego ofiarą może stać się każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy też status społeczny. Może przybierać różne formy, dlatego ważne jest byśmy wiedzieli o nim jak najwięcej.
O tym czym jest handel ludźmi, w jaki sposób działają sprawcy oraz na co należy zwrócić uwagę by nie stać jego ofiarą, rozmawiały zgorzeleckie policjantki z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022 – 2024.
Handel ludźmi to problematyka, która może dotyczyć zarówno osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Zagrożenie może stanowić nie tylko wyjazd za granicę do pracy. Należy pamiętać, że współczesne niewolnictwo przybiera różną formę np. wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa, przymusowego małżeństwa lub nielegalnych adopcji.
Za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w art. 115 § 22 Kodeksu karnego, tj.:
-
werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
-
transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
-
dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
-
przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
-
przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
-
lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:
-
przemocy lub groźby bezprawnej,
-
uprowadzenia,
-
podstępu,
-
wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
-
nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
-
udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).
Nigdy nie bądź obojętny na ludzką krzywdę. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia lub informacje, że ktoś może potrzebować pomocy niezwłocznie poinformuj policję. Jeśli sam stałeś się ofiarą szantażu, gróźb, bądź zagraża Ci niebezpieczeństwo, a pracodawca odebrał Twoje dokumenty lub pieniądze natychmiast skontaktuj się z policją lub polskim konsulatem.
Gdzie uzyskasz pomoc:
Policja pod numerem alarmowym 112
KRAJOWE CENTRUM INTERWENCYJNO-KONSULTACYJNE DLA OFIAR HANDLU LUDŹMI (KCIK)
tel. + 48 22 628 01 20
e-mail: kcik@strada.org.pl
BIURO KRYMINALNE KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI
tel. + 48 664 974 934
e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu