Bieżące informacje

Uciekał na skradzionym motocyklu z tablicami od innego pojazdu z narkotykami i pod ich wpływem

Data publikacji 10.10.2023

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, posiadanie środków psychotropowych, kierowanie pojazdem pod ich wpływem, paserstwo pojazdu oraz używanie tablicy rejestracyjnej przypisanej do innego pojazdu – to przestępstwa o które podejrzany jest 40-latek zatrzymany po policyjnym pościgu. Mężczyzna uciekał przed kontrolą drogową motocyklem marki Yamaha, który jak się okazało został skradziony na terenie Niemiec. Teraz za popełnione przestępstwa oraz wykroczenia odpowie przed sądem. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego podczas popołudniowej służby na terenie gminy postanowili zatrzymać do kontroli drogowej motocyklistę nadając mu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania pojazdu. Ten jednak zatrzymał się aby wysadzić pasażerkę, po czym kontynuował jazdę. Jednocześnie o zdarzeniu został powiadomiony dyżurny zgorzeleckiej komendy, który podał komunikat o pościgu do patroli będących w służbie.

Motocyklista uciekając przed kontrolą drogową łamał przepisy ruchu drogowego oraz znacznie przekraczał dozwoloną prędkość również w terenie zabudowanym. Najwyższy pomiar prędkości motocyklisty wskazał ponad 200 km/h. Kierujący próbował nawet przekroczyć granicę, jednak gdy zauważył patrol policji niemieckiej zawrócił i zaczął uciekać w kierunku Zgorzelca.

Do prowadzonych działań włączyli się policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zgorzeleckiej jednostki. Uciekinier zbliżając się do ronda zauważył policyjną blokadę, wówczas próbował zawrócić, jednak stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w policyjny radiowóz i się przewrócił. Próbował jeszcze ucieczki pieszej, jednak po chwili został zatrzymany.

Podczas podjętych czynności okazało się, że kierującym motocyklem marki Yamaha jest 40-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego, który nie posiada ma uprawnień do kierowania takimi pojazdami. Przy zatrzymanym funkcjonariusze znaleźli woreczek foliowy z metamfetaminą, a badanie testerem wykazało, że jest on pod jej wpływem.

Dodatkowo motocykl okazał się skradzionym z terenu Niemiec, a założone tablice rejestracyjne są przypisane do innego pojazdu.

40-latek trafił do zgorzeleckiej komendy, a motocykl na policyjny parking.

Uciekinierowi za popełnione czyny: niezatrzymania się do kontroli drogowej, posiadanie środków psychotropowych, kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków, paserstwo motocykla oraz używanie tablicy rejestracyjnej przypisanej do innego pojazdu jak i liczne wykroczenia może grozić do 5 lat pozbawienia wolności. Ostatni z zarzucanych czynów stał się przestępstwem po zmianach w Kodeksie karnym w dniu 1 października 2023 roku.

Teraz kierujący za popełnione przestępstwa oraz wykroczenia odpowie przed sądem.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 47.8 MB)

Pliki do pobrania

  • 28.12 KB
    Deskrypcja filmu
Powrót na górę strony