"Napisz do mnie mamo, to mój nowy nr telefonu…" – otrzymałeś taką wiadomość? Uważaj to może być oszustwo
Zgorzeleccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed fałszywymi SMS od oszustów, którzy podszywają się pod dzieci, próbując w ten sposób wyłudzić pieniądze. Oszuści, podając się za bliskie osoby, wysyłają wiadomości informując o zmianie numeru telefonu. Następnie komunikują, że zniszczyli swój telefon i potrzebują pożyczyć pieniądze na przykład na zakup nowego telefonu, czy opłacenie rachunków. W rzeczywistości to próba wyłudzenia środków pieniężnych przez oszustów. Niestety 55-letnia mieszkanka naszego powiatu straciła w ten sposób ponad 4,5 tysiąca złotych.
„Napisz do mnie mamo, to mój nowy nr telefonu…” - tak oszuści rozpoczęli korespondencję z 55-letnią mieszkanką naszego powiatu. Kobieta myśląc, że rozmawia ze swoją córką uwierzyła, że ta uszkodziła swój telefon dlatego ma nowy numer, a ten z którego pisze ma uszkodzony mikrofon, dlatego nie może zadzwonić. W dalszej części korespondencji padła prośba o pożyczenie pieniędzy na opłacenie rachunków i przelanie ich na podany numer bankowy. Niestety 55-latka dwukrotnie przelała swoje oszczędności i straciła ponad 4,5 tysiąca złotoch.
Jak należy się zachować w sytuacji, gdy otrzymamy podobną wiadomość?
Zawsze, gdy otrzymujemy takie nieoczekiwane prośby należy skontaktować się z nadawcą wiadomości za pomocą innego kanału komunikacji. W szczególności jeśli wiadomości te pochodzą z nieznanych nam dotąd numerów, adresów email, kont w mediach społecznościowych lub komunikatorach.
Nawet jeśli konto w komunikatorze jest nam znane, to należy mieć na uwadze fakt, że oszuści za pomocą fałszywych paneli logowania mogą przejąć dane uwierzytelniające do kont w mediach społecznościowych. Przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do wysyłania do znajomych próśb o przekazanie pieniędzy w powiązanych komunikatorach.
Najłatwiej jest taką prośbę zweryfikować po prostu dzwoniąc do nadawcy, który prosi o przesłanie pieniędzy. Pamiętajmy, że komunikatorów oferuje także możliwość wykonywania połączeń głosowych.
Przestępcy zazwyczaj wykorzystują presję czasu, aby uniknąć niewygodnych pytań, ponieważ ich wiedza o osobie, pod którą się podszywają, jest bardzo ograniczona. Nie należy jednak tej presji ulegać i warto zapytać nadawcę o wiek lub imię, jeśli nie zdradziliśmy go wcześniej. Nawet takie z pozoru proste pytania mogą okazać się bardzo trudne dla oszusta.
Pamiętajmy, że gra na emocjach to wciąż bardzo skuteczny środek do osiągania celów przez cyberprzestępców.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu