Bieżące informacje

Parkuj zgodnie z przepisami

Data publikacji 30.09.2024

Policjanci przypominają, że pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest wykroczeniem, które często stanowi utrudnienie dla pieszych oraz innych kierowców. Osoby, które nie stosują się do związanych z tym przepisów, mogą spodziewać się mandatu, a nawet odholowania pojazdu.

Ustawa o ruchu drogowym dokładnie określa miejsca i sytuacje, gdy pozostawianie auta i postój są zakazane. Parkowanie w miejscu niedozwolonym oznacza dla kierującego nie tylko przewidziane w taryfikatorze kary pieniężne, ale także punkty karne. Osoby, które nie stosują się do przepisów związanych z parkowaniem muszą liczyć się również z kosztami związanymi z odholowaniem pojazdu.

Przekonało się o tym trzech kierujących, którzy zaparkowali na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Przypominamy, że na tzw. „ niebieskiej kopercie”, mogą parkować osoby, które posiadają kartę parkingową lub te, które je przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy gdy z nimi jadą.

Według Prawa o ruchu drogowym „ Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.” Jak się okazało dwa pojazdy marki Renault oraz jedno BMW zaparkowane na parkingach w mieście nie miały takiej karty.

Przypominamy przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Przypominamy, że:

- mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;

- pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

  • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;

  • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

- światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

- 800 złotych i 5 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł.

nadkom. Agnieszka Goguł

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Powrót na górę strony