Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie wspierające pracę zgorzeleckich policjantów w codziennej służbie. Korzystanie z aplikacji daje mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsca, gdzie dochodzi do sytuacji mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Każdy z sygnałów przekazanych w ten sposób policji jest sprawdzany przez funkcjonariuszy.
Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem internetowym pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Od początku 2021 roku w powiecie zgorzeleckim, odnotowano 53 naniesione zagrożenia. Z czego ponad 65% potwierdzono.
Pośród katalogu zagrożeń wskazywanych przez mieszkańców w KMZB, dominującymi są:
- przekraczanie dozwolonej prędkości
- nieprawidłowe parkowanie
- dzikie wysypiska śmieci
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadając smartfona i dostęp do Internetu, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączanie zdjęć.
Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Za pomocą interaktywnej strony lub aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Zgorzelecka Policja weryfikuje wszystkie przekazane sygnały. W przypadku potwierdzenia zagrożenia, funkcjonariusze podejmują działania w kierunku jego wyeliminowania.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.
podkom. Agnieszka Goguł