Bieżące informacje

UWAŻAJ NA CZAD!

Data publikacji 26.02.2021

Tlenek węgla, zwany czadem to tzw. cichy zabójca. Gaz ten w temperaturze pokojowej nie ma zapachu ani koloru. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie. Aby uniknąć zetknięcia z tym toksycznym gazem musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa dotyczących kominów, instalacji grzewczych, pieców i palenisk, użytkować sprawne technicznie urządzenia zgodnie z instrukcją producenta oraz regularnie kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych.

Pamiętajmy, że niesprawne przewody kominowe, piecyki i kuchenki gazowe bez atestów, uszczelnione okna i drzwi, nieprzepuszczające mrozu, zaklejone kratki wentylacyjne są poważnym zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia.

Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć.

Pamiętajmy, aby wietrzyć pomieszczenia mieszkalne i nie zatykać otworów wentylacyjnych. Jeśli w mieszkaniu będzie za mało tlenu, to w procesie spalania zamiast dwutlenku węgla, będzie wytwarzał się tlenek węgla, czyli zabójczy czad.

Warto rozważyć montaż niedrogich urządzeń – czujek, które w porę ostrzegą o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

podkom. Agnieszka Goguł

 

 

 

 

Powrót na górę strony