Bieżące informacje

Policyjna akcja pn. „Pirat - Alkohol”

Data publikacji 28.06.2021

W miniony weekend na terenie powiatu zgorzeleckiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu prowadzili wzmożone działania pn. „Pirat - Alkohol”. Celem przeprowadzonej akcji było ograniczenie liczby kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu i lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Nietrzeźwy kierowca stanowi zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, lecz również dla innych uczestników ruchu drogowego, pasażerów i pieszych.

Podczas przeprowadzonych działań funkcjonariusze skontrolowali 455 kurujących pod kątem stanu trzeźwości ujawniając trzech kierujących pojazdami mechanicznymi oraz dwóch kierujących rowerami którzy kierowali pojazdami pomimo spożytego alkoholu. W trakcie prowadzonych kontroli ujawnili także dwóch kierujących nie stosujących się do zakazu sądowego zakazu kierowania pojazdami oraz dwóch kierujących pomimo wydanej przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Kierującym nie stosującym się do sądowego zakazu kierowania pojazdami tj. art. 244 KK grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kierujący którzy nie stosują stosują się do decyzji o cofnięciu uprawnień (art. 180a KK). narażają się na karę grzywny lub karę pozbawienia wolności do 2 lat.

Zależnie od stężenia stężenia alkoholu w organizmie można rozróżnić dwa stany: po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu oznacza iż wartość stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi lub prowadzi do wartości w zakresie od 0,2‰ do 0,5‰ (od 0,1mg do 0,25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza). Stan nietrzeźwości występuje gdy wartość stężenia alkoholu we krwi kierowcy przekracza lub prowadzi do przekroczenia wartości 0,5‰ (przekracza 0,25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza).

Kierującemu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny , ograniczenia wolności lub pozbawiania wolności do 2 lat, oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Możliwe jest również zasądzenie świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5.000 do 60000 zł. Natomiast w przypadku kierowania w stanie po użyciu kara grzywny (do 5000zł) lub aresztu (od 5 do 30 dni) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierującemu pojazdem innym niż mechaniczny np. rowerem znajdującemu się pod działaniem alkoholu grozi kara grzywny lub aresztu oraz możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

 

Policjanci apelują:

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

 

sierż. szt. Aleksander Litwin

Powrót na górę strony