Bieżące informacje

Informujmy osoby starsze o metodach oszustw jakimi posługują się przestępcy

Data publikacji 07.07.2021

Pomimo licznych apeli, wciąż zdarzają się sytuacje, gdy ofiarami oszustów padają osoby starsze. Przestępcy wymyślają wciąż nowe metody, aby nas okraść. Jednak schemat działania jest podobny. Zawsze chodzi o pieniądze! Przestępcy w kontakcie z potencjalną ofiarą wykorzystują presję czasu, nie dając czasu na zastanowienie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z osobą za którą się podają. Często zmieniają głos tłumacząc to np. chorobą, czy zdenerwowaniem. Dlatego policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców naszego powiatu, aby informowali swoich rodziców, dziadków osoby starsze, mieszkające samotnie o metodach jakimi posługują się przestępcy i jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś chce od nich pieniądze.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność i czujność w kontaktach z obcymi.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy, czy rzeczywiście ta osoba potrzebuje naszej pomocy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Pamiętajmy, że żaden funkcjonariusz policji nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, czy przelanie na inny rachunek bankowy.

Gdy ktoś zapuka do naszych drzwi pamiętajmy, aby spojrzeć przez wizjer lub przez okno sprawdzając kto nas odwiedził

- zapytajmy o cel wizyty,

- nigdy nie zostawiajmy osób, których nie znamy samych. Poprosimy kogoś z rodziny, albo sąsiada, aby był obecny podczas wizyty,

- nie bójmy się zapytać o legitymacje służbową, czy identyfikator. Jeżeli nie jesteśmy pewni kto nas odwiedził zadzwońmy do instytucji i zapytajmy, czy rzeczywiście przysłała do nas swojego przedstawiciela,

- gdy mamy jakieś wątpliwości umówmy się na inny termin wizyty.

Pamiętajmy, aby przy każdej podejrzanej sytuacji, czy próbie wyłudzenia pieniędzy zadzwonić na nr alarmowy 112.

podkom. Agnieszka Goguł

Powrót na górę strony