Bądź czujny, nie daj się okraść
Na terenie całego województwa dolnośląskiego pojawiają się wciąż przypadki, gdzie ofiarami oszustów padają osoby starsze. Dlatego policjanci apelują o rozsądek i rozwagę, które mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia. Informujmy nasze babcie, dziadków i samotnie mieszkających sąsiadów o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.
Najczęstszą metodą działania oszustów jest metoda „na wnuczka” i „na policjanta”. Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon na aparaty stacjonarne podając się za będącego w potrzebie członka rodziny, najczęściej wnuczka. Naciągacze z książek telefonicznych wybierają staropolskie imiona, polując właśnie na osoby starsze. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z tego powodu, że go nie poznaje. W ten sposób bardzo łatwo pozyskują imię wnuczka. Następnie proszą o pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, bądź kaucje która uchroni przed więzieniem.
Kiedy zadzwoni osoba podająca się za policjanta, pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki, czy przelanie pieniędzy na inny rachunek bankowy!
Oszuści wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Wręcz proszą o nieinformowanie pozostałej rodziny. Dlatego przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności! Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
Pamiętajmy, aby nikomu nie podawać haseł dostępowych, NIK-ów, czy nr PIN do naszych rachunków bankowych.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy prób oszustwa zadzwońmy na najbliższą jednostkę Policji bądź na nr 997 lub 112.
Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków, osoby starsze, mieszkające samotnie o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.
kom. Agnieszka Goguł