Bieżące informacje

Działania zgorzeleckiej drogówki pn. „Parkowanie”

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy przeprowadzili na terenie miasta akcję pod nazwą „Parkowanie”. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 37 wykroczeń dot. nieprawidłowego zatrzymania lub postoju pojazdów. 32 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, 3 zostało pouczonych, wobec 2 kierujących sporządzono wnioski o ukaranie do sądu, a 3 pojazdy zostały odholowane. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz na drodze dla rowerów.

Podczas codziennej służby funkcjonariusze ruchu drogowego ujawniają wykroczenia, gdzie kierujący nieprawidłowo parkują swoje pojazdy. Informacje o łamiących przepisy ruchu drogowego przekazywane są również przez mieszkańców telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Niepoprawnie zaparkowany pojazd nie tylko stanowi utrudnienie dla pieszych oraz innych kierowców, ale może tez stanowić zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy przeprowadzili na terenie miasta akcję pod nazwą „Parkowanie”. Podczas przeprowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili 37 wykroczeń związanych z nieprawidłowym zatrzymaniem lub postojem pojazdów. 32 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, 3 zostało pouczonych, a wobec 2 zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. 3 pojazdy zostały odholowane na koszt właściciela, dwa z nich zaparkowane były na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.

Przypominamy przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Przypominamy, że:

- mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;

- pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

  • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;

  • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

- światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

- 800 złotych i 5 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł. Jednak w postępowaniu sądowym kara grzywny może wzrosnąć nawet do 2 tys. zł.

kom. Agnieszka Goguł

  • Na zdjęciu policyjny radiowóz i nieprawidłowo zaparkowany pojazd osobowy
  • Na zdjęciu policyjny radiowóz i nieprawidłowo zaparkowane pojazdy
  • na zdjęciu holownik z pojazdem
  • Na zdjęciu pojazd zaparkowany na miejscu dla niepełnosprawnych
  • na zdjęciu policyjny radiowóz i nieprawidłowo zaparkowane pojazdy
  • Na zdjęciu nieprawidłowo zaparkowane pojazdy
  • Na zdjęciu policyjny radiowóz i holownik podnoszący pojazd
  • Na zdjęciu holownik podnoszący pojazd
  • Na zdjęciu holownik podnoszący pojazd osobowy
Powrót na górę strony