Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 05 października 2016 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. Ten czas pozwolił zgorzeleckiej Policji poznać opinie i oczekiwania mieszkańców naszego miasta. Od początku funkcjonowania na mapie zaznaczono ponad 5000 zagrożeń, gdzie prawie połowę wyeliminowano.
Zagrożenia nanoszone są w 27 kategoriach, dotyczących między innymi aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci, nieprawidłowego parkowania, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, używania środków odurzających, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwej infrastruktury drogowej, osób bezdomnych wymagających pomocy, żebractwa i innych.
Sposób informowania policjantów za pomocą aplikacji jest prosty, anonimowy, bezpieczny, a dodatkowym udogodnieniem jest możliwość dodania zdjęć i komentarzy. Eliminacją potwierdzonych zagrożeń zajmują się policjanci wszystkich komórek organizacyjnych – w zależności od rodzaju i kategorii zagrożenia. Dane zawarte w aplikacji wykorzystywane są w procesie planowania i organizacji służby patrolowej, obchodowej i służby na drodze.
Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu zgorzeleckiego zaznaczono ponad 5000 zagrożeń, gdzie niemal połowę wyeliminowano.
Od początku 2022 roku w powiecie zgorzeleckim, odnotowano 515 naniesionych zagrożeń. Z czego 48,5% potwierdzono.
Pośród katalogu zagrożeń wskazywanych przez mieszkańców w KMZB, dominującymi są:
-
przekraczanie dozwolonej prędkości;
-
nieprawidłowe parkowanie;
-
spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych;
-
dzikie wysypiska śmieci.
Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
poniżej link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Komisarz Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu