Areszt za wywołanie fałszywych alarmów bombowych
Policjanci z powiatu zgorzeleckiego zatrzymali 44-latka podejrzanego o telefoniczne zawiadomienia służb o zagrożeniach, które faktycznie nie miały miejsca. Mężczyzna przekazując fałszywe zgłoszenia podłożenia ładunków wybuchowych, wywołał m.in. policyjne działania, a ktoś inny w tym czasie mógł naprawdę pilnie potrzebować pomocy. W związku popełnionym przestępstwem z art. 224a Kodeksu karnego, został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Ponieważ działał w tzw. recydywie, grozić mu może kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
W miniony poniedziałek anonimowy mężczyzna zadzwonił na telefon alarmowy 112 i poinformował o podłożonych ładunkach wybuchowych w budynkach użyteczności publicznej m.in. na terenie Pieńska w powiecie zgorzeleckim oraz Warszawy.
Policjanci po otrzymanych zgłoszeniach od razu przystąpili do działania i wykonali sprawdzenia wskazanych obiektów, nie ujawniając żadnych materiałów niebezpiecznych.
Realizowane jednocześnie czynności operacyjne, które wykonywali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pieńsku, doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o te czyny.
Okazało się, że jest nim 44-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego mający na swoim koncie podobne przestępstwa, za które odbywał już wcześniej karę więzienia.
Zatrzymany trafił do zgorzeleckiej komendy, a następnie do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty w tej sprawie.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego sąd zastosował wobec mężczyzny jeden z najsurowszych środków zapobiegawczych, w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.
Przypomnijmy, że zgodnie z artykułem 224a Kodeksu karnego ,,Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8’’.
Za przestępstwa, których dopuścił się 44-letni mężczyzna, grozić mu może teraz kara do 12 lat pozbawienia wolności, bo działał w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli w tzw. recydywy.
kom. Agnieszka Goguł
KPP w Zgorzelcu
tel. 606 778 294
Opis filmu: prowadzenie zatrzymanego
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.09 MB)