Bieżące informacje

Dwóch kierujących ukaranych za złamanie zakazu wyprzedzania

Data publikacji 06.07.2023

15 punktów karnych i mandat w wysokości 1 tysiąca złotych tyle wyniosła kara nałożona na dwóch kierujących zatrzymanych przez policjantów ze zgorzeleckiej grupy SPEED. Kierujący pojazdem marki Mercedes i kierujący pojazdem marki Hyundai złamali zakaz wyprzedzania. Policjanci przypominają, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, ograniczeń prędkości, ale również zdrowy rozsądek mają wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Wyprzedzanie to niebezpieczny manewr, kierowca wyprzedzający inny pojazd musi zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość od wyprzedzanego uczestnika ruchu. Dlatego złamanie „zakazu wyprzedzania” stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i za to przewinienie grozi 15 punktów karnych i mandat w wysokości 1 tysiąca złotych.

Przekonali się o tym dwaj kierujący, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ze zgorzeleckiej grupy SPEED na jednej z dróg w powiecie lubańskim. Zarówno mieszkaniec powiatu lubańskiego kierując pojazdem marki Hyundai jak i mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego kierując pojazdem marki Mercedes nie zastosowali się do znaku B-25. Za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami oraz wzbogacili się o 15 punktów karnych.

Przypominamy, że zabrania się wyprzedzania:

  • na drodze jednojezdniowej o dwóch pasach w przeciwnym kierunku, które oddziela podwójna linia ciągła;

  • na skrzyżowaniu i w jego okolicach (oprócz ronda i na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym);

  • podczas dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia;

  • na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi;

  • na przejściach dla pieszych, przejazdach kolejowych, torach tramwajowych i w ich okolicach;

  • jeżeli zabrania tego znak B-25 “Zakaz wyprzedzania” lub znak B-26 “Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”;

  • pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym.

Zgorzeleccy policjanci apelują do wszystkich kierujących o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy również od nas.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 34.56 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony