Bieżące informacje

Zachowaj szczególną ostrożność na przejeździe kolejowym

Data publikacji 07.07.2023

Policjanci z powiatu zgorzeleckiego przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi są często tragiczne w skutkach. Niestety kierowcy często ignorują obowiązujące przepisy. Takim przykładem jest 46-letnia kierująca skodą, która wjechała na przejazd pomimo czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator. To niebezpieczne zachowanie zarejestrował wideorejestrator zgorzeleckiej grupy SPEED. Zgodnie z taryfikatorem kierująca została ukarana mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych i otrzymała 15 punktów karnych.

Zdarzenia drogowego do których dochodzi na przejazdach kolejowych bardzo często są tragiczne w skutkach. Niestety są kierujący którzy lekceważą obowiązujące przepisy. Takie nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrowali policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED. Kierująca pojazdem marki Skoda, wjechała na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator. Za to wykroczenie 46-letnia mieszkanka powiatu żagańskiego została ukarana mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych oraz otrzymała 15 punktów karnych.

Przypominamy kilka zasad o których warto pamiętać.

- zbliżając się do przejazdu kolejowego czy przejeżdżając przez niego zachowaj szczególną ostrożność,

- przed wjechaniem na tory upewnij się czy nie zbliża się pojazd szynowy,

- wjazd na przejazd jest dozwolony dopiero w momencie całkowitym podniesieniu się rogatek i wyłączeniu sygnalizacji przejazdowej,

- jedź z taką prędkością, abyś w każdej chwili mógł zatrzymać pojazd,

- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuń go z torowiska a jeżeli to niemożliwe szybko opuść pojazd.

Nigdy nie próbujmy objeżdżania opuszczonych zapór, wjeżdżać na przejazd gdy brak jest miejsca do kontynuowania jazdy i wyprzedzać innych pojazdów na przejeździe.

Nadjeżdżający pociąg nie ma możliwości natychmiastowego zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy. Nieważne, czy przejazd ma rogatki, sygnalizację świetlną, czy tylko znak. Apelujemy, aby przed wjazdem na tory zawsze zatrzymać się i sprawdzić, czy możemy bezpiecznie przejechać na drugą stronę torowiska. Szczególną uwagę i ostrożność zachowujmy w rejonie przejazdów niestrzeżonych.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Film Film

Opis filmu: Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 17.86 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony